Co jíst před porodem: Výživné tipy pro budoucí maminky

Co jíst před porodem: Výživné tipy pro budoucí maminky
od Zuzana Jakubcova z 29.12.2023

Úvod do stravování před velkým dnem

Kdo by neměl zájem si užít poslední dny před příchodem miminka bez stresu a s pocitem, že děláme pro sebe to nejlepší? Každá budoucí maminka určitě uvažuje, jak se co nejlépe připravit na porod a jedna z věcí, které ji mohou napadnout, je bez pochyb strava. Vždyť to, co jíme, může ovlivnit naši pohodu, energii a možná i to, jak porod proběhne. Mohla bych vyprávět o tom, jak jsem těsně před porodem svého prvního dítky našpulila rty na pohled zdravých salátů a toužebně hleděla na čokoládový dortík, ale ušetřím vám tyhle žertíky na později.

Rozhodla jsem se tedy poshánět dokonalý seznam potravin, které by měly splňovat všechny potřeby budoucí maminky a zároveň byly dostatečně lákavé, aby se po nich i v tom nejnáročnějším období chtělo sáhnout. Samozřejmě nejsem lékařka ani dietoložka, ale informace jsem hledala na základě doporučení odborníků, recenzí a vlastní zkušenosti. Takže si vezměte na sekundu pohodlnější polohu a pojďme na to, co s chutí zařadit do menu před porodem!

Význam správné výživy před porodem

Je to trochu jako naplánovat si palivo před dlouhou cestou autem. Čím lepší naftu (nebo benzin, nebuďme diskriminační) do něj nalijete, tím hladčeji pojedete a tím méně se o něj budete muset cestou starat. Stejně tak správný výběr potravin může mamince pomoci se cítit lépe, dodat jí potřebnou energii a udržet její tělo ve formě pro práci, která ji čeká. Jídlo by mělo být dobře stravitelné, bohaté na živiny a mělo by vám dodat ten pravý komfort do duše i těla.

Uvědomte si, že jsou to poslední dny, kdy vaše tělo potřebuje podporu, protože po porodu se veškeré vaše tělesné i duševní zdroje zaměří na zotavení a péči o nového člena rodiny. Proto je klepání na klávesnici v posledních týdnech těhotenství právě o jídelníčku a jeho důležitosti poněkud horlivější. Chcete být přeci jako ten dobře namazaný vůz, ne?

Co by mělo být na talíři

Ale, co by tedy nemělo chybět v předporodním menu? Na světě je tolik chutí a ingrediencí! Možná bych mohla začít salátem, ale pochopím, když vaše chutě volají po něčem více "substančním". No, představte si něco jako "výživné mixy" plné barev a chutí: celozrnné obiloviny jako je hnědá rýže, quinoa a pohanka poskytují trvalou energii a jsou plné vlákniny, která podporuje trávení. Pak tu máme maso s nízkým obsahem tuku – kuřecí prsíčka nebo ryby jako losos, které jsou nabitými zdroji bílkovin a omega-3 mastných kyselin, jež jsou tak důležité pro vývoj mozkových funkcí miminka.

Dále nesmíme zapomenout na středomořskou kuchyni, jejíž základní ingredience jako olivový olej, čerstvá zelenina a bylinky dokáží divy nejen pro chuťové pohárky, ale i pro zdraví. A co teprve legumina? Čočka, fazole nebo cizrna jsou jen některými z hrdinů vegetariánské stravy, ale i ti, co maso jedí, by je neměli zanedbávat. Řeknete mi, tyhle ingredience znějí jako recept na zdravou večeři, ale co na svačinu nebo snídani? Jdeme na to!

Snídani a svačiny

Ah, snídani – tu nesmíme rozhodně podcenit. Jakmile začne den, potřebujete nabrat energii pro všechny aktivity, co před vámi stojí. Vajíčka jsou skvělou volbou, omáčka jim dodá chuť a jsou snadno kombinovatelná třeba s avokádem nebo celozrnným toustem. Proč avokádo, ptáte se? Je to zdroj zdravých tuků, vlákniny a je to zkrátka vynikající! Oříšky jsou dalšími energizéry – mandle, vlašské ořechy nebo pekanové ořechy jsou jako mini výživové bomby, jen pozor, ať je nepřeženete, protože jsou dost kalorické.

Pak jsou tu ještě ovesné vločky, žádná novinka na poli zdravé snídane, ale co teprve, když je nakombinujete s chia semínky a ovocem? Jahody, maliny, banány... nechte volný průběh své fantazii a vychutnejte si mix chutí. Co na svačinu? Místo klasického sýrového sendviče zkusme třeba zeleninové hůlky s hummusem nebo bílým jogurtem s ořechy a medem. A nějaký ten kousek čokolády? Dámy, tady bych teď mohla mluvit z vlastní zkušenosti – trochu čokolády nikomu neuškodilo, hlavně pokuď sáhnete po té s vysokým obsahem kakaa.

Den D a hydratace

Hydratace! Moje oblíbená část – pitný režim je nesmírně důležitý, a to nejen před porodem. Možná to slyšíte po stokrát, ale opravdu vypijte dostatek vody. Často si neuvědomujeme, že únava může být způsobena dehydratací. A nezapomeňte, že je důležité pít klidně i během porodu (samozřejmě pokud vám to okolnosti a zdravotní doporučení dovolí), voda je tím nejlepším, ale třeba i kokosová voda je super volbou. Ať už jste v práci nebo doma rozvalená na gauči s notebookem na klíně, kouzelná láhev s vodou by měla být vaším nenápadným společníkem.

K běžné hydrataci můžete přidat i bylinné čaje (jasně, ne ty povzbuzující), jako je třeba heřmánek, který je známý pro své uklidňující účinky. Bylinné čaje pomáhají udržet tělo hydratované a některé z nich mohou i podporovat lepší spánek nebo trávení – a kdo by si nepřál spát jako miminko, že jo? No dobře, vlastně jako miminko, co pěkně prospí celou noc, tuhle přirovnání musíme brát s rezervou.

Stravování jako rituál

Ve snaze přizpůsobit se tomu, co přijde, může jídlo být vaším denním rituálem, na který se těšíte. Kvůli tomu, že v těchto chvílích může být náš spánek trošku peprný a myšlenky se honí v hlavě jako šťastné veverky, může stanovení pravidelných jídelních „seancí“ působit povzbudivě a dodat pocit jistoty. A nemusíte to rozhodně omezovat jen na tři hlavní jídla. Tak jak dětem vyhovuje dělat si malé pauzy na jídlo často, podobně lze nastavit i váš rytmus.

Přece jen, naše žaludky nejsou navrženy na to, aby zvládaly velké obědy těsně před příchodem miminka – mohly by nám i těžce ležet v žaludku. Co třeba pět menších a pravidelných jídel? Ranní snack, dopolední jídlo, oběd, odpolední snack a večeře. Tímto způsobem se udržíte v pohodě a sytosti po celý den. A může to být dokonce i zábava – zkuste si jídla plánovat jako maličké oslavy, vždyť ke konci těhotenství si každý klid a pozitivní moment plně zasloužíte, že ano!

Psychologický dopad jídla

Nestresujte se příliš jídelníčkem, i když zde radím co a jak jíst, je také důležité se občas odměnit něčím, co prostě milujete (i když by to v očích výživového dietologa mohlo být velké faux pas). Jídlo je o radosti a komfortu a v těhotenství, kdy se vaše tělo a mysl mění rychlostí blesku, je to důležité dvojnásob. Takže ten dortík na mě z okna cukrárny koukající? No, možná jednou za čas nedejme mu šanci se smát a pořádně si ho užijeme.

Někdy mám představu, jak některé potraviny a jídla vlastně mohou působit na naši psychiku. Jako když se sklenička teplého mléka s medem stane tou nejútěšnější večerní pohádkou nebo když hromada ovocného salátu na talíři vykouzlí úsměv na tváři, i když je venku šedivo a těhotenské hormony si hrají na horskou dráhu. Snažím se proto o pozitivní vztah k jídlu, nezáleží na tom, že někdy volím i ty méně "zdravé" možnosti. V jídle najdeme útěchu, společnost a klidný přístav - a to je někdy třeba víc, než se zaobírat každým gramem a kalorií.

Shrnutí a poslední doporučení

Tak co, cítíte se teď trochu připraveněji na to, co je potřeba zařadit do jídelníčku v těch posledních dnech a týdnech těhotenství? Ať už si odnesete ze článku cokoli, pamatujte, že nejdůležitější je poslouchat vaše tělo a jeho potřeby. Dopřejte si přiměřenou vyváženost, objevujte jídla, která vás baví a hlavně která vám dělají dobře. Když si budete nejistá, neváhejte se poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, kteří vaši situaci znají nejlépe.

Gurmánské radovánky v těhotenství

Napsat komentář